11
nov

A “nyitott ablak jelenséget” idegen nyelven “open window effekt”-ként említik.
Ritkán áll ilyen közel a kockázat az esélyhez.
A kockázat
Tudományos tanulmányok számtalanszor rámutattak már, hogy megterhelő edzésegységek vagy versenyek után magasabb fertőzési érzékenységgel rendelkezünk, amit Nyitott Ablak Hatásnak is szoktak nevezni. Ez az immunológiai lyuk nem elkerülhető, és ez az úgynevezett lyuk csak tovább nő terhelésintenzitás és/vagy a terhelési időtartam növelésével.
Az esély
Másrészről tanulmányok azt is bebizonyították, hogy szervezetünk sejtjeinek az ajtói megterhelő edzésegységek után maximum egy órára nagyon tágan nyitva vannak. Újabb tanulmányok már csak fél óráról számolnak be.
Egyébként még egy fontos tanács
Minél kisebb energiaellátási hiánnyal zárjuk a terhelést, annál kisebb lesz normál esetben az immunológiai lyuk is. Már ez is elegendő érv ahhoz, hogy megfelelő szénhidrátot vegyünk magunkhoz terheléskor.
A következtetés
Mindkettőt figyelmebe véve egy egyszerű végkonklúzióra juthatunk. Megterhelő edzésegységek vagy versenyek utáni első 30 percben fontos tápanyagokat kellene fogyasztanunk. Ugyanis szervezetünk ebben az időszakban sokkal gyorsabban tudja felszívni a tápanyagokat.
Első sorban:
- Szénhidrátokat az akkut energiahiány kiküszöbölésére, és a glikogéntartalékok feltöltésére
- Aminosavakat ill. fehérjéket az izomzat regenerációjához
- Vitaminokat és ásványi anyagokat az immunrendszer erősítésére. Mindenek előtt C-vitamint és cinket
Mindenkinek a maga dolga, hogy ezeknek a bevitelét megfelelő élelmiszerekkel vagy speciális regeneráló termékekkel és étrendkiegészítőkkel oldja-e meg. A nehezen felszívódó élelmiszereknek megvan a hátránya, ugyanis ezek nem biztos, hogy felszívódnak az első 30 percben.
Ez az írás a SQUEEZY álláspontja cikksorozat része.
Szerző: Roger Milenk- SQUEEZY alapítója és a világ első energia zseléjének piacra vezetője
Trackbacks and pingbacks
No trackback or pingback available for this article.
Hagyj üzenetet