19
dec

A verseny vagy edzés során használt sportital fogyasztásának elsődleges célja az energia utánpótlás és a nélkülözhetetlen ásványi anyagok pótlása, melyeket a terhelés során pótolnod kell. Ezeket az „energia italokat” ozmolaritásuk (folyadékban feloldott részecskék száma) szerint szokták besorolni / nevezni hipotóniás ital, izotóniás ital és hipertóniás italnak.
Tehát, mindaddig, míg egy sportital por vagy sportital gél koncentrátum nincs a higításához használt folyadékkal (víz) feloldva, nem nevezhető izotóniás, hipertóniás vagy épp hipotóniásnak.
Ebből következik, hogy az „izotóniás italpor” egy téves megnevezés, de a vízzel kevert italport nevezheted izotóniás italnak, ha az ozmolaritása olyan.
Miért fontos tisztában lenned a cikkben ismertetett fogalmakkal és foglalkoznod velük?
Azért, mert egy tudatos sportoló vagy, keményen edzel, figyelsz az étkezésedre, figyeled a pulzusodat, félreteszel más dolgokat és előtérbe helyezed a sportot, céljaid vannak vele, sikert akarsz elérni, akkor miért hagynád figyelmen kívül mire is van szükséged valójában akkor, amire annyit készültél?
Ha arra tudod a választ, hogy az autódba milyen üzemanyagot kell tankolnod, akkor miért ne lenne az fontos számodra, hogy milyen „üzemanyagot” fogyassz az edzés vagy verseny alatt?
A megfelelő sportital: miről olvashatsz ebben a cikkben?
A cikkben megtalálod a legfontosabb tudnivalókat, amik segítségedre lehetnek a számodra leginkább megfelelő terhelés alatt használt termék kiválasztásánál, mint a sportital vagy az energia zselé.
- Szénhidrátok csoportosítása
- Ozmolaritás és ozmolalitás fogalma
- Melyik szénhidrát a legoptimálisabb egy sportoló számára, milyen szénhidrátokból álljon a sportital?
- Mi a különbség a hipotóniás, hipertóniás és izotóniás italok között? Sportitalok fajtái.
- Mire van és mire nincs szükség a sportoló számára a terhelés alatt? Mit tartalmazzon még a sportital?
1. Szénhidrátok csoportosítása
Táplálékunk a szénhidrátokat többféle formában tartalmazza. Megkülönböztetünk:
Egyszeres cukrok (= monoszacharid: pl. szőlőcukor [=glükóz], vagy Gyümölcscukor [= fruktóz]),
Kettős cukrok (= diszacharid: pl. hagyományos cukor szaharóz, mely egy fruktóz és egy glükóz molekulából áll),
Többszörös cukrok (= oligoszacharid: pl. maltodextrin),
Nagymolekulájú szénhidrátok (= polyszacharid: pl. a keményítő a tésztákban, kenyérben, vagy a burgonyában).
Energiaitalok esetén fontos ügyelni arra, hogy annak szénhidrát koncentrációja – a megfelelő hasznosítás érdekében literenként 40 és 80 gramm között legyen (4 – 8%). Csak összehasonlításként: egyes üdítőitalokban, mint pl. a kólában, vagy ehhez hasonló termékekben literenként kb. 100 – 120 gramm szénhidrát található.
A terhelés közben bevitt táplálék megfelelő szénhidrát – víz arányának fontossága, szervezetünk táplálék hasznosítására vezethető vissza.
Itt először két fogalmat kell tisztáznunk.
2. Ozmolaritás és ozmolalitás fogalma
Ozmolaritás fogalma: az ozmolaritás egy liter folyadékban feloldott részecskék számát jelenti.
Ozmolalitás fogalma: az ozmolalitás egy kilogramm folyadékban feloldott részecskék számát jelenti.
A sportolás szempontjából ezt a két fogalmat az egyszerűség kedvéért azonosnak tekinthetjük, mivel egy liter sportital súlya kb. egy kilogramm.
PÉLDA: 100 ML VÍZBEN FELOLDOTT 10 GRAMM EGYSZERES CUKOR (PL. GLÜKÓZ) OZOMOLARITÁSA UGYANAZON OZOMOLALITÁSSAL RENDELKEZIK, MINT UGYANEZEN MENNYISÉGŰ VÍZBEN FELOLDOTT 20 GRAMM KETTŐS CUKOR (PL. HAGYOMÁNYOS HÁZTARTÁSI CUKOR).
Itt érdemes egy pillanatra megállnod és átgondolni az eddig olvasottakat, hogy valójában mit is jelent ez.
Röviden annyit, hogy az egyes szénhidrátok, amelyekkel találkozhatsz a sportitalokban különböző ozmolaritással rendelkeznek, vagyis azok hasznosulásának ideje a szervezet számára eltér.
A magas ozmolaritású sportitalok lassabban ürülnek ki a gyomorból és haladnak tovább a bélbe, és így lassabban szívódnak fel, tehát később kapod meg a várva várt energiát. De mivel sokáig terhelik a gyomrodat, kialakulhatnak gyomorpanaszok és hasmenés is (talán már ismerős neked is).
3. Melyik szénhidrát a legoptimálisabb egy sportoló számára terhelés alatt, milyen szénhidrátokból álljon a sportital?
Különösen az állóképességi sportoknál fontos elérni egy jó szénhidrát egyensúlyt (különböző hasznosulási tulajdonságokkal bíró szénhidrátok megfelelő aránya), amelynek legtöbbje összetett (maltodextrin) szénhidrátokból kell állnia, ez csökkenti a hirtelen hipoglikémiás zuhanás kockázatát.
Mi történik, ha nagyobb mennyiségben, vagy csak egyszerű cukrokat, mint a glükóz és fruktóz fogyasztasz edzés vagy verseny alatt a sportitallal / energia géllel?
Amennyiben az edzés vagy verseny során használt terméked (esetünkben izotóniás ital, de lehet az energia zselé is) csak glükózt vagy fruktózt tartalmaz, magas ozmolaritással számolhatsz és gyomrot megterhelő emésztés után gyorsan a véráramba kerül és gyorsan megemeli a vércukor szintjét és hozzáférhető energiává alakul át.
Érthető, hogy egyesek számára pont erre vágyik az állóképességi sportoló edzés vagy verseny során. Azonban ez nem így van!
Egyszerű cukrok (glükóz, fruktóz) hatása:
Azonkívül, hogy rakétaként felröpítik a vércukorszintet, ezek az egyszerű cukrok (monoszacharid és diszacharid) hatására a hasnyálmirigy nagy mennyiségű inzulint termel rövid idő alatt. Az inzulin hormon „kulcsként” működik, amivel feltárja a sejtekben a glükózt. A magas inzulinszint eredményeképpen, a vércukorszint gyorsan lecsökken, méghozzá a normális szint alá, ekkor szokott jelentkezni a nem kívánt hatás, mint az émelygés, rosszullét, valamint az alacsony vércukorszint (hipoglikémiát) jelentős visszaesést okoz a teljesítményben. Ennek ellensúlyozására, gyorsan több ilyen egyszerű cukrot kellene megenned. Ezért, hogy képes legyél fenntartani a folyamatos és állandó szintű teljesítményt, állandóan ilyen cukrokat kellene enned a verseny vagy edzés alatt.
Fruktóz
Mint egyedüli szénhidrát forrás a sport táplálékkiegészítőkben azért nem alkalmazzák, mert hatása késleltetett, először glükózzá kell alakulnia a májban, majd ezután szállítódhat a véráram útján az izmokhoz. Így egy önálló energiaforrásként nem a legmegfelelőbb egy energiára éhes sportoló számára.
Maltodextrin
A felsorolt szénhidrát fajták közül ez rendelkezik a legalacsonyabb ozmolaritással, vagyis ez a fajta szénhidrát fogja – a legkevésbé megterhelni a gyomrodat, mivel gyorsan megemésztődik, így gyorsabban jut a bélrendszerbe és tud felszívódni. A vércukorszintet lassabban emeli meg és ennek eredményeként a nem fog gyorsan visszaesni, megelőzi a csökkentett teljesítményt és az éhség érzetét. A szervezetet hosszabb ideig látja el energiával.
A sportolók szükségleteit figyelembe véve a sportolási tevékenység közben, az egyszeres cukrok (-glükóz, – fruktóz, – hagyományos cukor) önmagukban nem a legoptimálisabb választás az energia utánpótlás céljára.
Mit jelent a termékcímkén feltüntetett „szénhidrát” és az „ebből cukor” kifejezések?
„Szénhidrát” = összes szénhidrát
„ebből cukor” : a fruktóz és glükóz egyszerű cukrok, ebből kifolyólag cukorként számolják őket, vagyis 100 % fruktóz + 100 % glükóz = cukor (bizonyos mennyiségű maltodextrin szintén bele lehet kalkulálva)
4. MI A KÜLÖNBSÉG A HIPOTÓNIÁS -, HIPERTÓNIÁS- és izotóniás sportITAL KÖZÖTT?
A gyomor-bél traktusban lévő emésztődő táplálék ozmolaritása, döntő szerepet játszik a táplálékfelvétel sebességében.
- HIPOTÓNIÁS ITAL: amennyiben olyan sportitalt fogyasztunk, melynek ozmolaritása alacsonyabb, mint a vérünk, úgy egy ún. hipotóniás sportitalról beszélünk.
- IZOTÓNIÁS ITAL: amennyiben a sportital ozmolaritása megegyezik a vér ozmolaritásával, úgy izotóniás italról beszélünk.
- HIPERTÓNIÁS ITAL: ha az ital ozmolaritása magasabb, mint a véré, úgy az az ital hipertóniás.
A hipo- és izotóniás italok a legideálisabbak, mivel ezeket hasznosítja a szervezet a leggyorsabban. A hipertóniás italokat a szervezet először a saját folyadékraktáraival felhígítja, míg azok izotóniásak lesznek. Így ezzel a szervezettől vizet von el, ami a terhelés során teljesítménycsökkenéshez vezet, ezen kívül a víz felvételét is késlelteti.
Egy sportital tehát legyen hipo- vagy izotóniás.
5. Mire van és mire nincs szükség a sportoló számára a terhelés alatt? Mit tartalmazzon még a sportital?
Az izmok megfelelő működéséhez ásványi anyagokra is szükség van. Amiket feltétlenül pótolnod kell terhelés alatt az a Nátrium (só) és Kálium, mivel ezek komplikált együttműködése során jön létre az izom összehúzódás, hiányuk izomgörcsök kialakulásához valamint koncentrációs zavarokhoz vezethet.
Egy megfelelő sportital 400 és 1000 mg nátriumot tartalmaz literenként, káliumból pedig literenként 120 – 225 mg-ot kell hogy tartalmazzon.
Minden egyéb ásványi anyagot és tápanyagot normál aktivitási szinten, edzés / verseny előtt vagy után kell bevinni a szervezetbe. A szervezeted rengeteg helyen képes ezeket tárolni (zsírban oldódó vitaminokat(A,E) akár hónapokig, vízben oldódó vitaminokat(C,B vitaminok, Folsav) akár egy hétig) ahhoz, hogy biztosítsa a folyamatos ellátást, ahogy és amikor szükséges.
A szabály egyszerű: minél több oldódó rész van egy zselében vagy egy sportitalban, annál nagyobb az ozmolalitás, és ezért hosszabb ideig tart, hogy felszívódjon. A minőségen van a lényeg és nem a mennyiségen.
Szükségtelen és túlzott mennyiségű ásványi anyagok, aminosavak és vitaminok az intenzív edzéseken „túlterhelést” okozhatnak. Ez ahhoz vezethet, hogy a test a lehető leggyorsabban szeretne megszabadulni a feleslegtől.
Sport és táplálkozás témában kérlek tekintsd meg a TUDOMÁNYOS cikkeinket, melyekben további információkat találsz.
Hozd ki magadból a maximumot, légy tudatos a táplálkozásodban is! Ha a célod a maximális teljesítmény, akkor foglalkoznod kell a sporttáplálkozás témájával, ismerned kell a sportolók szemszögéből a táplálék összetevőit, mint a sport étrend alapjait és nem árt, ha tisztában vagy az energiaszükségleteddel.
A SQUEEZY sport táplálékkiegészítő termékei élsportolókkal és sporttáplálkozás tudomány szakembereivel együttműködve lettek fejlesztve, mindig előtérbe helyezve a sportolók szükségleteinek kielégítését.

SQUEEZY sportitalok – gyors hatékony hatás, jól tolerálhatóak az érzékeny gyomor számára is
A SQUEEZY sportitalok kevés rövid láncú és sok közepes, valamint hosszú láncú szénhidrátot tartalmaznak. Ezáltal a szükséges szénhidrátmennyiség alacsony mennyiségű feloldott részecskékkel érhető el. Ezen felül kizárólag a legszükségesebb összetevőket tartalmazza, mint pl.: nátrium és kálium. Így az italok ozmolaritása alacsony, s a gyomor könnyedén befogadja azokat.
A sportolás előtti szénhidrát töltéshez és a sportolás utáni regenerációs fázishoz is kínálunk megfelelő sportitalokat a SQUEEZY CARBO LOAD DRINK és a SQUEEZY PROTEIN ENERGY DRINK kel.
A SQUEEZY sportitalok nem túl édesek, ízük nagyon frissítő és kellemes még a nagy hőségben is.
A SQUEEZY SPORTITALOK FŐBB ELŐNYEI:
SQUEEZY SPORT ITALOK nagy előnye az alacsony koncentrációban oldott részecskék (alacsony ozmolalitás)
SQUEEZY SPORT ITALOK csak azokat az összetevőket tartalmazzák, amire a szervezetednek éppen akkor szüksége van.
SQUEEZY SPORT ITALOK főként maltodextrint és izomaltulózt valamint glükózt és fuktózt tartalmaznak.
Az összes SQUEEZY SPORT ITAL gluten és laktóz mentes, valamint nem tartalmaz hozzáadott cukrot.
Remélem hasznosnak találtad a cikket és a benne olvasottak hozzá tudnak járulni a sportsikereidhez!
A SQUEEZY termékek vásárlására a TERMÉKEK menüben van lehetőséged!
Partnered a sportban,
SQUEEZY
Trackbacks and pingbacks
No trackback or pingback available for this article.
Hagyj üzenetet